Rüyada yer arama yapmak, rüyayı gören kişinin çaresiz vaziyetlerde kalmış olup, yalnız olarak, yanında hiç kimse bulunmadan zorluklarla çaba etmek zorunda olacağına bu halin da kendine çok dayanılması güç geleceğine delalet eder. Ancak başına atlatılmış olması imkânsız olan ve çok sert geçeceği için şahısı yıpratmış olacak günlerin gündeme geleceğine, maddi kayıpların olacağına, bu süreçte gündeme gelecek olan ziyanın epeyce zaman telafi edilemeyeceğine tabir edilir.  Rüyada Yol Sormak

  Rüyada yol sormuş olmak, rüya sahibinin içinden çıkamayacağı ve kafasını kemirmiş olup durmuş olacak bir hadisenin yaşayacağı biçiminde açıklanır. Bu mevzuda deneyimi olan şahıslardan yardım istemiş olmaya, onların öğütlerine ve telkinlerine gereksinme duymaya işaret eder.

  Rüyada Yol Tanımı Almak

  Rüyada yol tanımı alım yapmak, rüyayı gören kişinin kafasında kimi sual işaretleri olduğuna, bunlardan feraha ermek için kimi yollar ve çareler aradığına yalnız bu halin hakkından birilerinin kendine desteklemesi ile kurtulmayı başarmış olacağına delalet eder.

  Rüyada Yol Tanımı Vermek

  Bir şahıs rüyası esnasında birine yol tanımı verdiğini görecek olursa bahse konu olan insan, etrafındakilerin övgü dolu laflarını duyacağı ve onların sevgisini kazanç sağlayacağı kimi tutumlarda bulunur ve en sık da akrabasını memnun eder diye tabir edilir.

  Rüyada İz Sürmek

  Rüyada iz sürmüş olmak, ar, ahlak ve hayâ mefhumlarına çok ehemmiyet veren, karşılaştığı şahıslarda birinci evvel bu kıymetlerin olup olmadığına bakmış olan ve ondan sonra dostluk kurmuş olan bir şahsın varlığı ile açıklanır.

  Rüyada Birini Takip Etmek

  Rüyada birini takip etmek onun hakkında malumat toplamaya, şahsın hal ve hareketlerine bakmış olarak karakterini çözümleme etmeye ve kötü alışmışlıkları var mı diye incelemeye işaret eder. Rüyayı görmüş olan kimse, etrafındaki şahısları özenle seçmiş oluyor ve kafasında onları sınama ediyor anlamına gelir.

  Rüyada Takip Edilmek

  Bir şahsın rüyası esnasında kendini birinin takip ederken görmüş olması büyük talihsizliktir ve mutsuzluk manasına çıkar.

  in A