Rüyada izah etmek, şahsın yol göstereceğine, karşısında kendinden yardım istemiş olan birinin olacağına ve kendisi yaşam deneyimlerinden, malik olduğu ekonomik ve ruhsal kuvvetten edindiği deneyimleri paylaşmış olacağına belirtitir. Yanlış yapmış olan bir tanımış olduğun şahısdan alacağı öğütler yardımıyla yaşamına değişik bir doğrultu vermiş olacağına, şahsın malumatı ve hoşgörüsü ile yanlış yapmış olan şahıslara sürekli yardımcı olacağına delalet etmektedir. Aile içinde çıkmış olan terslikler ya da istenmeyen tutumlardan oluşmuş olan problemlerin da şahsın anlayışlı tavrı yardımıyla basitçe çözüm bulmuş olacağına, iş yerinde oluşmuş olan krizlerin tez zamanda kullanışlı bir zekayla ve mantıksal cepheden değerlendirilerek çareye kavuşturulacağına da işaret eder. Eğitim yaşamının uzun sürmüş olmasına ya da bilimsel kariyer yapacak olmaya da tabir edilir.  Rüyada Masal Anlatmak

  Ufak bir çocuğa masal izah ettiğini gören şahıslar misal bir ebeveyn olurlar. Çocuklarına kendisi yaşam deneyimlerini aktarım yapan rüyayı gören kişinin hoşgörülü ve düş gücü ferah birisi olduğuna dikkat çeken rüya, çocuk maliki olanların çocukları ile aralarındaki bağın hiçbir vakit azalmayacağına, sürekli çocuklarına dayanak olacağına, onların yanlış yapmış olmasını engellemek için doğruları erken yaşlarda anlatmış olacağına belirtitir. Yetişkin birine masal izah ettiğini görmüş olmaksa o şahısı kandırmak manasına çıkar ve rüyayı gören kişinin karşısındaki şahsın içerisinde olduğu vaziyeti kullanmış olarak kendisi menfaatine yarayacak biçimde konuşmalar yapacağını, başkalarının zayıflıklarından yararlanmak isteyeceğini bildirir.

  Rüyada Ders Anlatmak

  Bilimsel bir kadroda vazife alınacağına veya önem derecesi yüksek bir kurumdan iş teklifi alınacağına, şahsın yaşamını umumilikle deneyimlerini paylaşmış olarak sürdürmüş olacağına, genç, tecrübesiz şahıslara sürekli düşünce olmak suretiyle dayanakta bulunmuş olup, onları her çeşit zorlanmakla çaba edebilmeleri için motive edeceğine tabir edilir.

  Rüyada İzah etmenin Psikolojik Yorumu

  Şuuraltında şahısı devamlı huzursuz eden kimi ortaya çıkmamış fikirlerin, hiç bir şekilde anlatım edilemeyen lafların, açılmış olmak arzulanan ama çekinilen mevzuların sembolik bir anlatımıdır. Anlatmak, kendisini anlatım etmek dileğine, şahsın sıkıntılarını paylaşmış olarak çözüm bulmuş olma arayışına girdiğine de delalet eder.

  in A