Rüyada arama yapmak, daha değişik bir tabirle şahsın rüyası esnasında bir şeyler bulmaya çalıştığını görmüş olması çok müspet ve hayra yorulması gereken bir rüyadır. Şahsın işlerinden elde ettiği muvaffakiyetlerden yana tatmin olması ve mutluluğa kavuşması manasına çıkar. Arzulanılan amaçlara ulaşmış olmaya, hedeflenen muzafferiyetleri sahip olmaya yorumlanır. Rüyada arama yapmak, şahsın talihinin eskisinden de samimi davranacağına, kısmetlerinin de herkesi kıskandırmış olacak kadar çoğalmış olacağına işaret eder.  Rüyada Bir Şeyi Arama yapıp Bulamamak

  Rüyada bir şey bulmaya çalıştığını fakat onu hiç bir şekilde bulamadığını görmüş olan kimse, kimi problemler yaşayacak anlamına gelir. Şahsın yaşamış olduğu zorluğa karşı alternatif geliştiremeyeceğine ve çareler bulamayacağına yorumlanır.

  Rüyada Birini Aramak

  Rüyada birini arama yapmak duygu yüklü yoğunluğa, çaresiz, savunmasız ve ancak olduğunu hissetmiş olmaya işaret eder. Rüyayı gören kişinin kuvvetsiz olacağı bir evrenin geldiğine ve şahsın epeyce zor günler geçirmiş olacağına yorumlanır.

  Rüyada Birisi Kısımından Aranmak

  Bir kişinin rüyası esnasında kendini birisi kısımından arama yapılırken görmüş olması iyi görülmemektedir. Huzursuz, mutsuz, hüzünlü olmaya, zorluğa düşmüş olmaya, darlık ve yokluk çekmiş olmaya, hastalanmaya, borçlanmış olmaya delalet eder. Zor zamanlar olmak suretiyle değerlendirmeye tabi tutulur.

  Rüyada Kaybolmak

  Rüyada kaybolmuş olmak, yenilenmiş olmaya, canlanmış olmaya ve tazelenmeye yorumlanır. Rüya sahibinin içinde olduğu olumsuz ruh halinden kurtulabilmesi ve yüzünün gülebilmesi için ufak bir değişiklik harika gelmiş olacak anlamına gelir.

  Rüyada Bir Şeyin Kaybolması

  Rüyada bir şeyin kaybolduğunu görmek, kıymetden ve güvenilirliğini kaybetmeye delalet eder. Rüyayı gören kişinin ırakta olması sebebiyle şanını şöhretini yitireceğine, gözden ırak olduğu vakit gönüllerden de ırak olacağına yorumlanır.

  Rüyada Bir Eşyanın Kaybolması

  Rüyada bir eşyanın kaybolduğunu görmek, muhtemel bir tehlikenin gerçekleşmeden önleneceği manasına çıkar. Rüya sahibinin son anda kıl payıyla bir beladan veya kazadan kurtuluşa ereceği, bunun için kendisini talihli saymış olup hayır yapacağı biçiminde tabir edilir.

  in A